Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Znaczenie regularnych badań wzroku w rozwoju dzieci

2024-12-01 Rozwój widzenia a wzrok


Prawidłowe widzenie jest bardzo istotne dla rozwoju dziecka. Problemy wzrokowe u dzieci czasem trudno rozpoznać, dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach wzroku, które pozwolą wykryć wadę wzroku oraz wdrożyć odpowiednie działania. Sprawdź, jakie mogą być objawy problemów wzrokowych u dzieci i jak często badać wzrok.

Rozwój widzenia a wzrok

W pierwszych latach życia widzenie rozwija się bardzo szybko. Występowanie wady wzroku u dziecka czy chorób oczu, np. zaćmy, może ten rozwój utrudnić. Dziecko od pierwszych dni korzysta ze zmysłu wzroku – początkowo obserwuje źródła światła, twarz matki w trakcie karmienia. Później dzięki temu, że widzi, sięga po przedmioty oraz zaczyna się w ich kierunku przemieszczać. Rozwój widzenia jest silnie związany z rozwojem motorycznym dziecka. Prawidłowe funkcjonowanie wzroku wpływa także na szybkość nauki czytania i pisania.

Kiedy na badanie wzroku?

Dzieci mogą nie być świadome, że widzą źle i że możliwe jest bardziej wyraźne widzenie. Dlatego to dorośli powinni zadbać o ich wzrok. Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać na problemy ze wzrokiem u dzieci. Warto je znać, a gdy się pojawią, udać się na badanie wzroku. U niemowląt i mniejszych dzieci niepokój powinno wzbudzić: częste łzawienie oczu, tarcie oczu, zez oraz brak zainteresowania przedmiotami w polu widzenia.

Objawy problemów wzrokowych u dzieci:

  • łzawienie oczu

  • mrużenie oczu

  • przybliżanie się do obserwowanego przedmiotu

  • problemy z oceną odległości

  • przechylanie głowy

  • zamykanie jednego oka

  • unikanie czynności w bliskiej odległości (np. czytania)

  • problem ze skupieniem uwagi i senność podczas czytania

  • zez (także pojawiający się okresowo)

  • bóle głowy i/lub oczu

Regularne badania wzroku dziecka

Nawet jeśli nie występują niepokojące objawy, warto regularnie wykonywać badania wzroku dziecka u okulisty i optometrysty. Badania przesiewowe mogą być niewystarczające w wykryciu wady wzroku u dzieci. Układ wzrokowy dziecka jest bardzo elastyczny, a dzięki bardzo dobremu działaniu akomodacji, wada wzroku może być skompensowana i dziecko może bezbłędnie odczytywać litery z tablicy.

Dlaczego regularne badania wzroku są ważne, zwłaszcza u dzieci? Ponieważ pozwalają wykryć wady wzroku, choroby oczu, a także dają informację o działaniu układu wzrokowego. Umożliwiają dostosowanie korekcji do zmieniającej się wady wzroku.

Jak często badać wzrok dziecka?

Pierwsze badanie wzroku u dziecka warto wykonać już w pierwszym roku życia (ok. 4-6 miesiąca życia), następnie w wieku około 2-3 roku lat. Kolejne badania wzroku mogą być wykonywane co ok. 1-2 lata, zależnie od zaleceń specjalisty lub pojawiających się dolegliwości. W przypadku występowania wady wzroku, zwłaszcza narastającej krótkowzroczności, badania mogą być zalecane nawet co 3-6 miesięcy.
Bardzo ważne jest badanie wzroku około 6 roku życia, tzn. przed pójściem do szkoły. Pozwoli to zapewnić dziecku optymalne warunki do nauki czytania i pisania poprzez zastosowanie korekcji lub terapii widzenia.

Prawidłowe widzenie umożliwia nam wykonywanie wielu czynności życia codziennego, wpływa także na rozwój dziecka. Badania wzroku dziecka warto wykonywać regularnie, najlepiej raz w roku. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów ze strony narządy wzroku, należy niezwłocznie udać się na badanie wzroku.

Artykuł sponsorowany

Bramka zabezpieczająca

Redakcja ikoko.pl

Na co dzień dzielimy się naszą pasją do parentingu! Poznaj nasze porady, aby Twoje dziecko rozwijało się w kreatywny sposób, a Ty naucz się znaleźć chwilę na odpoczynek!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rozwój widzenia a wzrok
Co wyróżnia nowoczesne wózki dziecięce
Bramka zabezpieczająca

Jesteś zainteresowany reklamą?